Здрав черен дроб – 4 секторен
Вземете отново здрав черния си дроб
Черният дроб е голям, 4 секторен месест орган, който седи от дясната страна на корема. С тегло около 3 килограма, органът Здрав черен дроб е червеникаво-кафяв на цвят и се усеща гумено на пипане. Обикновено не можете да го почувствате, защото е защитен от гръдния кош.
Черният дроб има две големи секции, наречени десен и ляв дял. Жлъчният мехур се намира под органа, заедно с части от панкреаса и червата. Черният дроб и тези органи работят заедно за смилане, усвояване и преработка на храната.
Какви са функциите на черния дроб?
Основната работа на черния дроб е да филтрира кръвта, идваща от храносмилателния тракт, преди да я предаде в останалата част от тялото. Органът също така детоксикира химикалите и метаболизира лекарствата. По този начин черният дроб отделя жлъчка, която попада обратно в червата. Той също така прави протеините важни за съсирването на кръвта и други функции. https://bg.wikipedia.org/wiki/Черен_дроб
Кръвоснабдяване на черния дроб
Черния дроб е единствения орган с двойно кръвообращение. Кръвоснабдяването му става по два начина:
- Вратната вена (venaeportae) – предоставя „материал за обработка” на черния дроб, като го захранва с венозна кръв. Осъществява функционалното кръвообращение. Друго популярно име на вратната вена е порталната вена.
- Чернодробната артерия (a. hepatica propria) – осигурява оксигенирана (обогатена с кислород) кръв за поддържане на енергийните процеси. Осъществява артериалното кръвообращение.
Тези вени влизат в черния дроб през бразда (цепка), наречена porta hepatis, която лежи в долната част на десния лоб. В нея порталната вена и чернодробната артерия се разделят на клонове в десния и левия лоб, и десните и левите жлъчни канали се обединяват с тях, за да формират главния чернодробен канал.
Кои са най -честите заболявания, свързани с черния дроб?
Инфекции Свързани с черния дроб
- Хепатит А
- Хепатит Б
- Хепатит С
Аномалия на имунната система
Болести, при които имунната ви система атакува определени части от тялото ви (автоимунни) могат да засегнат черния дроб. Примерите за автоимунни заболявания включват:
- Автоимунен хепатит
- Първичен билиарен холангит
- Първичен склерозиращ холангит
Генетика
Ненормален ген, наследен от един или от двамата ви родители, може да причини натрупване на различни вещества в черния дроб, което води до увреждане. Генетичните чернодробни заболявания включват:
- Хемохроматоза
- Болест на Уилсън
- Дефицит на алфа-1 антитрипсин
Рак
- Рак на черния дроб
- Рак на жлъчните пътища
- Чернодробен аденом
Съвети как да направите черния си дроб здрав
- Пийте алкохол умерено. За здрави възрастни това означава до една напитка на ден за жени и до две напитки на ден за мъже. Тежкото или високорисково пиене се определя като повече от осем напитки седмично за жени и повече от 15 напитки седмично за мъже.
- Избягвайте рисковано поведение. Използвайте презерватив по време на секс. Ако решите да правите татуировки или пиърсинг на тялото, бъдете придирчиви към чистотата и безопасността, когато избирате магазин. Потърсете помощ, ако използвате незаконни венозни лекарства и не споделяте игли за инжектиране на наркотици.
- Ваксинирайте се. Ако сте изложени на повишен риск от заразяване с хепатит или ако вече сте били заразени с някаква форма на вируса на хепатит, говорете с Вашия лекар за получаване на ваксини срещу хепатит А и хепатит В.
- Използвайте лекарства разумно. Вземете лекарства без рецепта и без рецепта само когато е необходимо и само в препоръчителни дози. Не смесвайте лекарства и алкохол. Говорете с Вашия лекар, преди да смесвате билкови добавки или лекарства с рецепта или без рецепта.
- Избягвайте контакт с кръвта и телесните течности на други хора. Вирусите на хепатит могат да се разпространяват чрез случайно убождане с игла или неправилно почистване на кръв или телесни течности.
- Пазете храната си безопасна. Измийте добре ръцете си преди хранене или приготвяне на храна. Ако пътувате в развиваща се страна, използвайте бутилирана вода за пиене, измийте ръцете си и измийте зъбите си.
- Погрижете се за аерозолните спрейове. Използвайте тези продукти в добре проветриво помещение и носете маска, когато пръскате инсектициди, фунгициди, бои и други токсични химикали. Винаги следвайте инструкциите на производителя.
- Защитете кожата си. Когато използвате инсектициди и други токсични химикали, носете ръкавици, дълги ръкави, шапка и маска, така че химикалите да не се абсорбират през кожата ви.
- Поддържайте здравословно тегло. Затлъстяването може да причини безалкохолно мастно чернодробно заболяване.
За повече информация, ние, Медицински център ХАЯТ сме на ваше разположение.
Обадете ни се на телефоните на „Медицински център ХАЯТ“: 0879-984-800.